Chystaný Aldormský román od Lomeril Zlato a stříbro – první náhled

Hlásím, že jsem měla tu čest číst a přečíst si důkladně první část chystaného Zlata a Stříbra od Lomeril. Jedná se o jeden z Aldormských příběhů, který mne uchvátil už ve své kapitolové blogové verzi před možná víc jak 10 lety. I díky tomuto literárnímu počinu, bylo tehdy dokončeno Nepoznané proroctví tak brzy (za zhruba první rok života mé druhé dcery). Navzájem jsme se s Lomeril inspirovaly k psaní a dodnes si pamatuji ten skvělý pocit, jaký jsem z toho tenkrát měla.

Prozatím vyšly z Edice Aldorma dva příběhy. Nepoznané proroctví, příběh Arthura Elata a Caointiron. První vyvolené, kterou draci přivedli do Aldormy v naději, že navrátí rod Clemens na trůn, kam patří. A Dračí srdce, příběh Lenky, druhé vyvolené, kterou draci přivedli v naději že uspěje tam, kde Caointiorn selhala.

Zlato a stříbro, oba předešlé romány předchází, je příběhem Karol Volanové, mladé kněžny ze severu, jejíž otec je tak zadlužený, že div vévodský rod nechodí po žebrotě. Do této nezáviděníhodné situace přichází jeden z mocných věřitelů, který si žádá okamžité splacení dluhu. Karol tak odjíždí na jih žádat odklad splátky, aby následně zjistila, že celá věc je mnohem horší, než by si kdy byla myslela. Útočné výpady barbarů na východě předznamenávají blížící se válečný konflikt, který, ač krátký, změní osud celého aldormského království, včetně kněžny severské…

A jak říká nadpis, měla jsem tu čest číst první část knihy. Starý příběh v novém a ještě lepším podání. Podobně jako NP i DS buide i ZaS rozděleno do několika příběhových částí z nichž první, poslala Lomeril k betačtenářům. Znamená to tedy, že ji ukončila a bude pokračovat částmi následujícími.

Za sebe mohu říct, že jsem dosavadním pojetím uchvácena. Vždycky jsem ten příběh milovala ale ve své současné podobě mu opravdu už není co vytknout. Ačkoliv mi Karol dřív občas lezla na nervy, nyní se to již neděje. Scény působí uvěřitelně, postavy jsou zajímavé, a intriky! Ty jsou na výši. Už se moc těším, až budou k dispozici další kousky děje a ještě více, až knihy vyjde, protože si to Lomeril i její příběh opravdu zaslouží.

Jackie Decker

Další články: