Pokud píšete něco důležitého do wordu, existuje jedno pravidlo, které všichni známe – NIKDY NEPIŠ PŘÍMO Z FLASHKY. To nemluvím o pravidlu – VŽDY ZÁLOHUJ NA VÍCE MÍST.

No, proč to tu zmiňuji. Ač sama obě pravidla znám, měla jsem poslední měsíc a půl tak hektický, že jsem byla ráda, když jsem našla čas na psaní a v tu chvíli nemyslela. Prostě jsem zapojila flash disk, otevřela soubor s revizemi příběhu Dračí srdce a psala.

Asi už tušíte, že se mi to vymstilo. Zbývalo pouze otevřít word a nakopírovat do něj právě chybějící a stranou dopsané kapitoly a epilog. A v tu chvíli jsem málem dostala infarkt, protože na mě vyskočila chybová hláška, že soubor nemůže být otevřen, protože je poškozen nebo některé z jeho částí chybí. To se stalo ve středu kolem šesté hodiny večerní. Nemusím asi říkat, že jsem ten den (a ještě půlku druhého) nic nejedla, byla na sebe naštvaná a měla sto chutí s psaním praštit. Dokonce jsem uvažovala, že napíšu do nakladatelství a požádám je o zrušení smlouvy na ebook. Přeci jen poslední záloha byla na straně 87 (kdy v úterý po uložení měl soubor 250 stran).

Nakonec jsem se ale uklidnila. Ač se mi do počítače dívalo dost lidí, co tomu rozumí (mnohem víc než já), na nic nepřišli. A tak je momentálně flash disk u společnosti specializující se na obnovu ztracených dat. V průběhu pondělí či úterý mi budou volat, zda se jim soubor podaří opravit a pokud ano, kolik by to tak stálo. Předběžně mi bylo řečeno, že se cena pohybuje od 500 do 2500 bez DPH. Takže pokud to opraví, bude zde opravdu platit to pověstné ZA BLBOST SE PLATÍ!

Ačkoliv jsem životní optimista, zde k tomu přistupuji pragmaticky a spíše očekávám, že se obnova dat nepodaří. A tak byla zahájena archeologická práce. Vyhledávání v komunikaci s mardom a lomeril kapitoly, co jsem jim tam naposílala – ne jako word, ale jako prostý text… Komunikaci s mardom jsem již prošla a našla jsem v ní docela hodně kapitol a to i těch klíčových. Celkem bylo zachráněno 19 kapitol, z toho 15 kompletních, a několik scén, které byly momentálním nápadem a které jsem jí psala v práci na mobilu.

Zbývá už jen projít komunikaci s Lomeril. Snad jsem jí poslala i jiné věci, než mardom. Alespoň vím, čím se budu dnes odpoledne „bavit“. No a nejpozději v úterý zjistím, zda jsem to hledání a kopírování dělala zbytečně (soubor bude zachráněn) nebo jsem si pomohla a opětovné revize si tak zkrátila o přibližně polovinu….

Vaše, navždy už poučená, Eillen

 

 

 

 

 

 

Další články: